Skip to content
Browse aisles
Specials
Cart
Loading page…
Compare
Aisles
Specials
Cart
Woolworths Australian Extra Virgin Olive Oil | PriceCheck AU
Skip to content
Search products
Search
Browse aisles
Specials
Cart
All aisles
/
Pantry
/
Woolworths Australian Extra Virgin Olive Oil
Coles
Woolworths
Aldi
Pantry
At 3 stores
Woolworths own brand
Woolworths Australian Extra Virgin Olive Oil
1L · Woolworths
Cheapest at Coles
21% less per L than Woolworths · $13.00 / L
$13.00
Coles
Extra Virgin Olive Oil · 1L
$13.00
$26.00
$13.00 / L
Cheapest
Special
Add from Coles
Price history
Coles
Coles
Woolworths
Woolies
Aldi
Aldi
Now
$16.50
Lowest
$16.50
Highest
$16.50
On special
1 of 1
Tracked since
1 Oct 2026
.
Other sizes
500ml
$14.00 / L
$7.00
750ml
$5.33 / L
$4.00
750ml
$5.33 / L
$4.00
1L
$16.50 / L
Viewing
$16.50
2L
$3.00 / L
Best value per L
$6.00
Cheaper alternatives
Similar products with a lower price per L.
Vegetable Oil 2L
at Aldi
2L
$5.49
$2.75 / L
$10.26 less per L
Add to cart
Canola Oil 2L
at Aldi
2L
$5.49
$2.75 / L
$10.26 less per L
Add to cart
Cheapest · Coles
$13.00
Add from Coles
Woolworths
This one
$16.50
$19.00
$16.50 / L
Special
Add from Woolies
Aldi
Australian Extra Virgin Olive Oil 3L · 3L
$44.99
$15.00 / L
Add from Aldi
Similar product, different size. Compared per unit.
View on Woolworths ↗
2L
$3.00 / L
$6.00
Details
Aisle
Pantry
Brand
Woolworths
Size
1L
Store brand
Woolworths
Canola Oil
at Coles
4L
$11.90
$2.98 / L
$10.03 less per L
Add to cart
Canola Oil
at Coles
2L
$6.00
$3.00 / L
$10.00 less per L
Add to cart